Všetko o dojčení

24.07.2024

Dojčenie je dôležité a veľmi prospešné ako pre dieťa, tak aj pre matku. Materské mlieko pre dieťa nezabezpečuje len potrebné živiny pre rast a vývoj dieťaťa, ale slúži aj ako prevencia pri rôznych ochoreniach. Materské mlieko je najvhodnejšou výživou, ktoré zabezpečuje spektrum nutričných potrieb a jeho zloženie má správny pomer vitamínov, minerálnych látok a živín. (Zlatohlávek a kol., 2022).

Materské mlieko a jeho zloženie 

Materské mlieko = zlatý štandard vo výžive pre novorodencov a dojčatá. Materské mlieko skrýva rad komplexných živín rozpustných vo vode. Zloženie materského mlieka je ovplyvnené mnoho faktormi - genetické faktory, štádiom laktácie a aj výživou matky (Grunewald, Demmelmair, Koletzko, 2014). Zahŕňa dôležité zložky na správny rast a vývin novorodenca: 

  • cukry,
  • tuky,
  • bielkoviny.

Zahŕňa aj vodu, aminokyseliny, stopové prvky, mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Materské mlieko je základom pre rozvoj imunitného systému, podieľa sa na rozvoji črevnej mikroflóry a taktiež reguluje metabolické funkcie (Jeseňák, Havlíčeková, Bánovčin, c2015). 


Sú 3 druhy materského mlieka:

1. Kolostrum alebo mledzivo – je to prvý nápoj novorodenca. Je to žlté, husté a prvé mlieko, ktoré je zvyčajne tvorené v malom množstve. Je plné enzýmov imunitných faktorov a je plné protilátok. Novorodencovi umožňujú začať žiť mimo matkinho tela. Taktiež pomáha aj pri vylučovaní prvej tmavej stolice – smolky. Slúži ako preháňadlo,

2. Prechodné alebo tranzitórne mlieko – Toto mlieko obsahuje množstvo laktózy, skladá sa z menšieho množstva celkových bielkovín a obsahuje väčšie množstvo tuku. Najintenzívnejšie zmeny v zložení tohto mlieka je po pôrode v prvých ôsmych dňoch,

3. Zrelé mlieko – toto mlieko je stabilné približne v 10. až 14. dni po pôrode, kde sa jeho zloženie zmení na individuálne podľa daných potrieb novorodenca.

LAKTÁCIA

  • je definovaná ako cyklický proces, ktorý je charakterizovaný rastom prsníkov, sekréciou a ukončením laktácie, čiže involúciou. Už počas tehotenstva dochádza u žien k zmene na prsníkoch, kedy sa pripravujú na dojčenie. Laktácia môže nastúpiť už od 16. týždňa tehotenstva, avšak spúšťa sa až pôrodom placenty, kedy príde k pokledu hladiny hormónov progesterónu a estrogénu. Pokles týchto hormónov zabezpečuje nárast hladiny prolaktínu. Ak matka nezačne dojčiť, hladina prolaktínu klesá už po dvoch týždňoch po pôrode. Žena sa začína pripravovať na dojčenie už počas tehotenstva pôsobením určitých hormónov, ktoré zväčšujú objem mliečnej žľazy, zväčšuje sa aj prsník. Objem a produkcia materského mlieka závisí od vyprázdnovania prsníkov a taktiež aj od pôsobenia niektorých hormónov. Pri nedostatočnom vyprázdňovaní prsníkov hrozí, že sa prsné žľazy stiahnu do pôvodného stavu. Pri tejto fáze dochádza k poklesu hladiny prolaktínu. Prsníky sa nalievajú hlavne medzi tretím a piatym dňom po pôrode. Podporiť úspešné začatie dojčenia môžeme bondingom (Prochádzka a kol. 2020).

ČO JE POTREBNÉ VEDIEŤ PRI DOJČENÍ?

Prvé dni:

Prikladať bábätko čo najčastejšie na prsník (10-12x denne), nestresovať sa časovými intervalmi, len si treba zapamätať – najdlhšia odmlka medzi prikladaním nie dlhšie ako 3-4 hodiny! Ponúkať bábätku oba prsníky. Tvorba materského mlieka je podmienená stimulmi, ku ktorým patrí pravidelné prikladanie.

V ďalších dňoch:

Prikladajte podľa potreby, frekvencia dojčenia 7-8x denne. Jedná sa o individuálny jav a každá maminka a bábätko ho môžu meniť podľa svojich potrieb. Po ustálení laktácie je dôležité striedanie prsníkov. Prvé dojčenie matka použije prvý prsník, druhé dojčenie naopak druhý prsník, aby sa rovnomerne vyprázdňovali prsníky, nedošlo k zápalu alebo poškodeniu bradaviek.

Výhody dojčenia pre vaše dieťatko:                                                               

  • nadviazanie psychosociálnej väzby MATKA-DIEŤA, 
  • dodáva potrebné vitamíny, živiny a minerály,
  • znižuje frekvenciu zápalov nosohltanu,
  • prevencia hnačkových ochorení,
  • znižuje výskyt alergií, obezity.

Výhody dojčenia pre maminky:

  • pôsobí na zavinovanie maternice – znižuje riziko popôrodného krvácania,
  • znižuje riziko vzniku nádorov prsníkov a vaječníkov.

Starostlivosť o bradavky 

O svoje bradavky sa musíte pravidelne starať. Nutnosť udržiavať ich hygienu a suché prostredie, aby sa predchádzalo k ich poškodeniu. Bolestivé bradavky môžu predčasne ukončiť dojčenie a to nie je našim cieľom.

RADA: Po každom dojčení bradavku opláchnuť čistou vodou, potrieť odstreknutým materským mliekom, nechať zaschnúť a použiť kvalitné prsné vložky, ktoré budú absorbovať materské mlieko.

                                     Správna technika dojčenia

Držanie prsníkov:

  • Prsník je podopieraný zospodu všetkými prstami okrem palca.
  • Palec je položený vysoko nad dvorcom.
  • Tlak palca na prsné tkanivo umožní napriamenie bradavky,
  • Prsník musí maminka dať bábätku tak, aby uchopilo nielen bradavku, ale čo možno najväčšiu časť dvorca.
  • Dieťa musí mať prsník dostatočne pritlačený k tvári a k brade, sledovať si priechodný nos na dýchanie (Avent, 2018).

 

Obrázok č.1: Správne držanie prsníka

Obrázok č. 2 a 3: Nesprávne držanie prsníka

POLOHY PRI DOJČENÍ

Poloha klasická

  •  Najprirodzenejšia poloha pre matku a dieťa.
  •  Matka drží dieťa široko otvorenou dlaňou jednej ruky až po lakeť.
  •  Vhodný je na túto polohu vankúš položený na kolenách či podloženie nohy stoličkou.
  •  Spodná ruka dieťaťa je pod prsníkom a horná ruka je položená na prsníku.


Poloha madony - kolíska

  • Dieťa má hlavu v lakťovej jamke matky na strane dojčeného prsníka a telo dieťaťa má oporu v jej predlaktí.
  • Brucho dieťaťa je v tesnom kontakte s bruchom matky.

Poloha v ľahu na boku

  • Poloha vhodná pre pohodlné nočné dojčenie.
  • Potrebný tesný kontakt s matkou.
  • Matka leží na boku s mierne podloženou hlavou, prsník z ktorého dojčí smeruje k ústam ležiaceho dieťaťa.

Poloha futbalová, bočné držanie

  •  Poloha vhodná pre nedonosené deti, pre ženy s veľkými prsiami či plochými bradavkami alebo vhodná po cisárskom reze.
  • Dieťa leží na matkinom predlaktí, matka mu rukou podopiera ramienka, pričom prsty podopierajú hlavičku.
  • Nožičky dieťaťa sú pozdĺž matkinho boku, matkino predlaktie je podložené vankúšom.

Poloha tanečníka

  • Vhodná pre ženy s malými prsiami a pre nedonosené deti, ktoré ťažko sajú.
  • Dieťa je pevne podopierané pažou matky z opačnej strany ako je dojčený prsník, naopak prsník je podopieraný rukou z tej istej strany.

Akým potravinám sa treba vyhýbať pri dojčení?

Jedlá, ktoré sú vhodné konzumovať počas dojčenia:

  • Počas dojčenia má matka dodržiavať určité zásady primeranej a vyváženej stravy a dodržiavať pitný režim. Odporúča sa konzumovať dostatočný príjem bielkovín, železa, vitamínov a vápnika. Pri vitamínoch je veľmi dôležitý vitamín zo skupiny B – orechy, droždie, zelenina, vajíčka, ryby, ovocie...).
  • Počas dojčenia je dôležité zvýšiť príjem vitamínu B až trojnásobne. Odporúčania ako v minulosti "jesť za dvoch" už dnes neplatí. Mamičky si spájajú viac potravy – viac mlieka. To však neplatí. Zamerajte sa na pestrú a vyváženú stravu, aby vaše bábätko malo všetky potrebné živiny.

Jedlá, ktoré sú nevhodné na konzumáciu počas dojčenia:

  • Je zakázané fajčenie a pitie alkoholických nápojov. Snažte sa vyvarovať ťažko stráviteľným jedlám. Treba sa vyhýbať mastným mäsám, korenistým jedlám a jedlám, ktoré nafukujú – kapusta, strukoviny. Treba obmedziť konzumáciu veľkého množstva kávy a silného zeleného čaju (Szenczi, 2004).


POUŽITÉ ZDROJE:

AVENT a kol. 2018. Zdravý štart pre zdravú budúcnosť. distribútor SR: ags 92, s.r.o., s. 3 - 13.

GRUNEWALD, M, DEMMELMAIR, H, KOLETZKO, B. Breast milk components and potential influence on growth. [online]. [cit. 2024-01-20]. Dostupné na internete: https://munich2014.project-earlynutrition.eu/download/presentation/B.4-Grunewald%20Maria-Breast%20milk%20components%20and%20potential%20influence%20on%20growth.pdf

JESEŇÁK, M, HAVLÍČEKOVÁ Z, BÁNOVČIN, P a kol. Materské mlieko a dojčenie v kontexte modernej medicíny. Bratislava: A-medi management, c2015. 337 s. ISBN 9788089797059.

PROCHÁZKA, Martin a kol. 2020. Porodní asistence. Praha: Maxdorf, s.r.o., 2020. 788 s. ISBN 978-80-7345-618-4.

SZENCZI, S., Dojčenie. [online]. 2004. [cit. 2024-06-28]. Dostupné na internete: https://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/dojcenie.html

ZLATOHLÁVEK, Lukáš a kol. 2019. Klinická dietologie a výživa. Praha: Current Media, s.r.o., 2019. 520 s. ISBN 978-80-88129-44-8. 


POUŽITÉ OBRÁZKY: 

PIXABAY - Baby Breastfeeding Childcare - Free photo on Pixabay - Pixabay

iSTOCKPHOTO - Many Different Products On White Table Flat Lay Natural Sources Of Serotonin Stock Photo - Download Image Now - iStock (istockphoto.com)

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky